Top News – Telefonat e rinj/ Xiaomi, me kamera të padukshme

0
4

Xiaomi zbuloi telefonët e tij të fundit të cilët vijnë me një risi: ata do do të kenë një kamerë thuajse të padukshme, e cila do të jetë nën ekran, por duket arritur ndërkohë të ruajë njëjtën cilësi të lartë të kamerës së zakonshme. “ Me këtë lloj teknologjie, kamera frontale fshihet në mënyrë perfekte por pa ndikuar aspak tel cilësia e figurës”, thanë drejtues të kompanisë, të cilët shpjeguan se në këtë mënyrë, sigurohet një ekran i vazhdueshëm i telefonit inteligjent. Ishte mësuar prej disa kohësh se Xiaomi po punonte në një teknologji të tillë. Imazhet e para nga telefonat inteligjentë me kamera të padukshme u shfaqën dhjetorin e vitit 2019. Por asokohe, teknologjia ende nuk ishte perfeksionuar.Gjenerata e tretë e kamerës tani do të përdoret nën ekran dhe mbërrin në 2021-shin. Përmes pjesës së ekranit supozohet të kalojë dritë mjaftueshëm pasi hapësirat mes pikselave janë zgjeruar. Për më tepër, softueri i kamerës është përmirësuar në mënyrë që të mos ketë dallim mes fotove dhe selfiet “normale”. Mendohet se këtë teknologji do të kenë për momentin të paktën, vetëm telefonat që kushtojnë më shumë.

Pamje: AFP

Top News është televizion informativ, i hapur në shkurt të vitit 2007. I konceptuar si format news, prioritet i saj është informimi i publikut përmes lajmit të fundit. Lidhje live për politikën, aktualitetin, kronikën, ekonominë, rajonin, botën, sportin, teknologjinë dhe show biz-in. “ Informohu i pari” , slogani për 24 orë lajme . Sjellim ndryshe realitetin mediatik në Shqipëri, ofrojmë një burim informacioni të saktë, të shpejtë, të besueshëm dhe të thelluar.

Për më shumë vizitoni: http://top-channel.tv/

Subscribe to “Top Channel” on YouTube Channel for NEWS and TV
Shows HERE: http://bit.ly/2Y15KwK
For more content from click HERE: www.top-channel.tv
Like Top Channel on Facebook HERE: http://bit.ly/2FglWTs
Follow Top Channel on Instagram HERE: http://bit.ly/2uaYG2U
Follow Top Channel on Twitter HERE: http://bit.ly/2TJndeH
#Xiaomi#Camera#TopChannel